Inteligentna instalacja elektryczna – jak działa?

Inteligentna instalacja elektryczna jest główną częścią Smart House. To jedno z obecnie najbardziej nowoczesnych rozwiązań w elektronice domowej. Oprócz dystrybucji energii elektrycznej, odpowiada głównie za generowanie i wymianę informacji pomiędzy urządzeniami. Smart house umożliwia łatwą i szybką metodę zarządzania i kontrolowania sytuacji w domu.

smarthouse

Działanie

Urządzenia pomiarowe dostarczają powiadomienia, które system przetwarza i reaguje na nie na bieżąco. Dla przykładu – gdy wykryje ruch w pomieszczeniu zapala światło, przy wyższej temperaturze włącza klimatyzację. System umożliwia także planowanie sekwencji konkretnych czynności. Zostają one wykonane jedne po drugim, gdy rozpoczniemy główne działanie – np. po wyjściu z domu włączy się system alarmowy, obniżą się rolety, wyłączą się wszystkie światła.

Bezprzewodowe połączenie

Jedną z głównych zalet tego nowoczesnego systemu jest bezprzewodowość. Wszystkie przyciski i odbiorniki są podłączone do jednej centrali, dzięki czemu możliwe jest realizowanie różnych funkcji systemu, bez konieczności montażu dodatkowych instalacji kablowych. System tworzy jedną integralną całość, której podlegają m.in. elektryczność, ogrzewanie, klimatyzacja, system alarmowy.

Główne funkcje inteligentnej instalacji elektrycznej

  • System alarmowy,monitoringu i kontroli – składa się z czujników, kamer, detektorów ruchu. Zapewniają ochronę i zautomatyzowaną reakcję systemu na próbę włamania
  • System przeciwpożarowy system czujników dymów, temporatorów reaguje i wysyła powiadomienia o zagrożeniach
  • Sterowanie ogrzewaniem – dzięki temu systemowi mamy możliwość regulacji temperatury w domu, w każdym pomieszczeniu, o dowolnej porze.
  • Sterowanie oświetleniem i muzyką – pozwala na zarządzanie oświetleniem użytkowym oraz muzyczną oprawą świetlną w domu. Możemy zdalnie zgasić lub zapalić światło, nie będąc obecnym w domu.
  • Sterowanie urządzeniami – ten system udostępnia nam możliwość do włączania, wyłączania podłączonych urządzeń elektronicznych w domu takich jak np. telewizor, lodówka, piekarnik.

Inteligentne instalacje elektryczne to najbardziej nowoczesne rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w nowym budownictwie. Dzięki komfortowi i poczuciu bezpieczeństwa smart house zyskuje coraz więcej swoich zwolenników.