Inteligentny dom – historia konceptu

Pomysł na inteligentny dom wywołuje niemałą dyskusję na temat jego przydatności. Argumenty wysuwane przez jedną stronę to oszczędność – zarówno pieniędzy, jak i czasu, oraz ogromna wygoda w korzystaniu z domu, podczas gdy z drugiej strony słyszymy argumenty o przeroście formy nad treścią. Prawdopodobnie prawda leży gdzieś pośrodku – zwyczajnie nie każdy marzy o domu wykonującym komendy za pomocą automatyki. Niezależnie jednak od naszej opinii na ten temat, może warto dowiedzieć się, skąd przywędrowała do nas koncepcja domu rodem z filmów science fiction?

inteligentny dom
inteligentny dom

SmartHouse – jak to się zaczęło?

W wielu źródłach możemy przeczytać informacje o rozpoczęciu całego nurtu tradycyjnie w USA, w okolicach lat 80., gdzie pierwotnie były wykorzystywane celem zautomatyzowania dnia pracy w zakładach i na halach produkcyjnych. W końcu jednak postanowiono rozszerzyć ów pomysł na prywatne domy jednorodzinne, co okazało się strzałem w dziesiątkę na przestrzeni lat. Choć nie każdy się z tym zgodzi, a wielu będzie wyłapywało wszelkie wady inteligentnego domu, trudno zaprzeczyć temu, że pomysł zyskuje sobie coraz większą popularność na całym świecie.

Legenda głosi, że jednym z pierwszych inteligentnych budynków był The City Place Building, wzniesiony w Instytucie Budowli Inteligentnych w Waszyngtonie, który oddano do użytku w 1983 roku. Ogólna idea budynku inteligentnego ewoluowała na przestrzeni lat od prostych, niezależnych od siebie układów specjalizowanych, aż po zintegrowany system sterowania.

Na początku cała idea SmartHouse bazowała na wspomnianych już, bezprocesorowych układach prostych, które następnie scentralizowano i były one sterowane za pomocą centralnego komputera. Jednak rozwiązanie to miało jedną dużą wadę – mianowicie jedna awaria paraliżowała cały system. Ponownie więc powrócono do koncepcji systemów niezależnych, które dzięki przetwornikom sterowały informacjami w sposób lokalny. Następnym krokiem, wykorzystywanym do dziś, było zintegrowanie systemów niezależnych. Takie też zintegrowane systemy niezależne, tworzące SmartHouse, oferuje m.in. firma Morton, zapewniając swoim klientom najwyższej jakości instalacje elektryczne, w tym właśnie zdalnie sterowaną, zintegrowaną obsługę urządzeń i instalacji elektrycznych z jednego miejsca.