Wady i zalety inteligentnego domu

Wady i zalety inteligentnego domu

Dom inteligentny to taki, który dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym ułatwia codzienne życie i funkcjonowanie wszystkim domownikom. Wszystkie przyciski, urządzenia detekcyjne i odbiorniki podłączone są do jednej centrali, czyli inaczej niż w standardowej instalacji elektrycznej. Koszt takiego rozwiązania, wbrew pozorom, nie sięga ogromnych i nieosiągalnych kwot. Coraz większa popularność tego rozwiązania umożliwia nieustanny rozwój, badanie trendów i szlifowanie dotychczas zdobytych umiejętności.

Wady inteligentnego domu

Zanim przejdziemy do niezaprzeczalnych zalet inteligentnych rozwiązań w domu, należy wspomnieć o ich wadach. Systemy inteligentne działają w sposób bezprzewodowy, co oznacza, że wszelkie informacje przenoszą z pomocą fal. Zakłócenia na ich linii spowalniają pracę systemu i obniżają jego efektywność. Sprawność i szybkość przesyłania danych drogą bezprzewodową jest zawsze niższa niż drogą przewodową, o czym również należy pamiętać.

Zalety inteligentnego domu

Niewątpliwą zaletą inteligentnych rozwiązań w domu jest to, że przestały być osiągalne jedynie dla najbogatszych. Większość osób, które decydują się na wybudowanie własnego kąta, stać na wprowadzenia inteligentnych elementów do swojej domowej codzienności. Bezpośrednio ma to związek z bezprzewodowym użytkowaniem instalacji, co niweluje koszty montażu. Swobodne dodanie lub usunięcie poszczególnych elementów, co stanowi o mobilności sprzętu, nie jest problematyczne i nie pozostawia po sobie śladów, np. dziur w ścianach. Wszystko zależy od projektu i preferencji klientów.

inteligentny dom
inteligentny dom

Wiele systemów obecnych na rynku konkuruje ze sobą, stanowiąc jednocześnie gamę możliwości do wyboru. Technologia inteligentnego domu pozwala w prosty i efektywny sposób zarządzać całym domostwem z poziomu praktycznego panelu. Smarthouse rzecz jasna nie wyniesie za nas śmieci, jest jednak na tyle czuły i inteligentny, że ogranicza emisję szkodliwych zanieczyszczeń i automatycznie reaguje na zmiany wewnętrzne i zewnętrzne.

Inteligentny dom pozwala zautomatyzować i zintegrować ze sobą takie elementy i funkcje, jak: sterowanie ogrzewaniem (podnoszenie i obniżanie temperatury), symulowanie obecności (włączanie i wyłączanie oświetlenia, odtwarzanie muzyki i dźwięków podczas nieobecności domowników), reagowanie na próbę włamania przez system alarmowy, monitoring, kontrolę dostępu, informowanie o potencjalnym zagrożeniu wykrytym przez czujniki dymu czy automatyczne zamykanie okien w trakcie deszczu.

Dlaczego warto mieć dom inteligentny?

Jeżeli wciąż wahają się Państwo nad wyborem i zaprojektowaniem własnej przestrzeni w stylu smart, przekonywujemy i podsumowujemy zalety inteligentnego domu. Najważniejszą z zalet jest oszczędność energii oraz wody, gwarantowana przez system inteligentny. Do tego należy dodać duży komfort, mobilność i zdalny dostęp. Bezpieczeństwo to kolejny element, przemawiający na korzyść tego rozwiązania. W końcu, inteligentne rozwiązanie gwarantuje ochronę środowiska. Jeśli są Państwo przekonani, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu lub adresem e-mail.